Jastrzębie Zdrój
ul. Wielkopolska 91
tel./fax: (032) 471-05-55
strona główna
napisz do nas
aktualności
historia i kronika
statut i dokumenty
struktura
cel i zadania
kluby i dyscypliny
kalendarz imprez
nasze specjalności
osiągnięcia
nasze gwiazdy
galerie
podziękowania
księga gości
linki
kontakt
 
Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa JSW S.A.
- 13.12.2011 -

W jesienny weekend 12-13 listopada 2011 roku na nowej Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu Zdroju spotkali się uczestnicy XXI edycji halowego Ogólnopolskiego Turnieju Barbórkowego o Puchar Prezesa JSW S.A. W imprezie organizowanej przez Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej wzięło udział dwadzieścia zespołów z całej Polski, między innymi z Knurowa, Turka, Libiąża, Bielska-Białej, Radomia, Częstochowy i Gorlic. Dziewięć drużyn reprezentowało miasto gospodarzy. W tym gronie nie zabrakło znanych kibicom piłkarskim w Jastrzębiu Zdroju zawodników, takich jak: Adam Wrzask, Szymon Kiełkowski czy Kamil Gorzała.

System rozgrywek przewidywał eliminację w ramach pierwszej rundy ośmiu zespołów. Pozostałe dwanaście drużyn awansowało do drugiej rundy. Po dwie najlepsze ekipy z każdej z czterech grup tego etapu rozgrywek uzyskiwało promocję do ćwierćfinału, od którego zawody toczyły się systemem pucharowym aż do wyłonienia finalistów i, ostatecznie, triumfatora imprezy. Tym ostatnim została drużyna Zakładów Górniczych Janina Libiąż, która w finale pokonała 1:0 największą niespodziankę „Barbórki 2011”, czyli zespół Cukierni Jagódka TKKF Mors. Jednak analizując kadrę wicemistrzów, w której zagrali trzej wymienieni wyżej byli i obecni piłkarze GKS Jastrzębie, można uznać, że sensacja nie jest aż takiego kalibru, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że Cukiernia Jagódka TKKF Mors miała do dyspozycji wybranego najlepszym bramkarzem zawodów Bartosza Grabowskiego. Trzecie miejsce przypadło kierowanej przez wicedyrektora Michała Szelonga ekipie MOSiR Jastrzębie, w barwach której nie zabrakło asów atutowych: Adama Brzyszkowskiego, Radosława Borowskiego, Adriana Meredyka czy Łukasza Zdziebły. W tym gronie znalazł się też gospodarz imprezy, kierownik Hali Widowiskowo-Sportowej, Damian Kiełbasa. Były zawodnik JKH GKS Jastrzębie musiał niestety przedwcześnie zakończyć udział w imprezie z uwagi na bolesną kontuzję. W barwach MOSiR-u na bramce występował również Marcin Puc, który w pierwszej rundzie grupowej odznaczył się ciekawym osiągnięciem. Otóż golkiper zdobywców brązowego medalu strzelił bramkę z... własnego pola karnego. Czwarte miejsce, po porażce z MOSiR Jastrzębie, zajęli goście z Gorlic, zespół NSZZ Solidarność Glinik. W tej drużynie grał król strzelców imprezy, Dariusz Kurowski, który zdobył dziewięć goli. Ale zacznijmy od początku.

W pierwszej rundzie, jako się rzekło na początku, zagrało dwadzieścia ekip, spośród których dwanaście awansowało do kolejnego etapu. W grupie pierwszej o prymat walczyły trzy ekipy: GeoWiert GKS 1962, Cukiernia Jagódka TKKF Mors oraz Oktan Service z Łazisk Rybnickich. Pozostałe drużyny: Wisager Team oraz TKKF Apteka Św. Barbary z Knurowa nie liczyły się w walce o awans. W grupie drugiej sytuacja była podobna, choć tu różnica między trzecią a czwartą drużyną wynosiła nie cztery, a dwa punkty. Wynikała ona jednak z niespodziewanego zwycięstwa drużyny z Bielska-Białej nad zdecydowanym liderem, NSZZ Solidarność Zofiówka, który już wcześniej zapewnił sobie promocję. Do rundy drugiej awansowały: NSZZ Solidarność Zofiówka, ZG Janina Libiąż oraz KRS TKKF Chrobry. Na uwagę zasługuje fakt, iż w tej rundzie rozgrywek jedyną porażkę w całym turnieju poniósł późniejszy mistrz, Janina. Libiążanie musieli uznać wyższość „Związkowców” z Zofiówki. W trzeciej grupie najlepszą ekipą była KWK Pniówek, która pewnie wygrała grupę przed KS Złoty Potok z Częstochowy oraz NSZZ Solidarność Glinik Gorlice. W ramach tej grupy z dalszej gry wyeliminowani zostali goście z Turka i Radomia. Czwarta grupa miała dwóch faworytów: MOSiR Jastrzębie i KSRG Zofiówka. W pierwszym grały gwiazdy Ligi Futsalu Pszczyna-Suszec-Goczałkowice, a drugi to mistrzowie Miejskiej Ligi Piłki Halowej. O trzecią lokatę do końca biły się zespoły Pubu Żywieckiego JanPol oraz KWK Borynia. W bezpośrednim starciu lepsi byli „Żywieccy” i to oni awansowali do drugiej rundy. Z zerowym kontem punktowym zakończyła pierwszą rundę drużyna z Ochab. Na pierwszą rundę grupową przeznaczona została cała sobotnia część imprezy.

O wiele więcej emocji czekało na kibiców w niedzielę, gdy do gry przystąpili uczestnicy drugiej rundy rozgrywek, podzieleni na cztery grupy. Do niespodzianki doszło w grupie pierwszej, gdzie oba spotkania przegrała ekipa GeoWiert GKS 1962, która tak dobrze spisywała się w sobotę. Kto mógł jednak spodziewać się, iż właśnie z tej grupy wyłoni się aż dwóch półfinalistów? O pierwszym miejscu dla Glinika Gorlice decydowała lepsza różnica bramek. Z drugiego miejsca awansowała Janina Libiąż. W grupie B dzień fatalnie zaczął się dla częstochowian ze Złotego Potoku, którzy spóźnili się na mecz z NSZZ Solidarność Zofiówka i zostali ukarani walkowerem. Mimo to awansowali do ćwierćfinału dzięki pewnej wygranej z najsłabszą drużyną grupy, Pubem Żywieckim JanPol. Pierwsze miejsce bez problemów wywalczyli sobie „Związkowcy”. W trzeciej grupie wpadkę zaliczył kolejny faworyt imprezy, „Ratownicy” z Zofiówki. Mistrzowie MLPH minimalnie przegrali oba spotkania i pożegnali się z turniejem. Bezkonkurencyjnymi w tej grupie byli piłkarze KWK Pniówek. W grupie D spotkali się kolejni późniejsi półfinaliści: MOSiR Jastrzębie i Cukiernia Jagódka TKKF Mors. MOSiR był lepszy w starciu obu zespołów i wygrał 2:1. Bez punktu zakończyła tę rundę drużyna KRS TKKF Chrobry.

W ćwierćfinale miały miejsce kolejne niespodzianki. Rozpędzone „Morsy” z Cukierni Jagódka rozgromiły silną drużynę „Związkowców”, a druga w swojej grupie Janina Libiąż pokonała KWK Pniówek, który ma na swoim koncie zwycięstwo we wcześniejszej edycji turnieju o Puchar Prezesa JSW S.A. W dwóch pozostałych meczach tej rundy wygrywali faworyci: Glinik Gorlice i MOSiR Jastrzębie. W ramach półfinałów los przydzielił tej ostatniej ekipie drużynę Janiny. Emocji nie brakowało. Po regulaminowym czasie gry było 2:2 i ten jeden jedyny raz o wszystkim decydowały rzuty karne. Te lepiej egzekwowali goście z Libiąża i to oni cieszyli się z awansu do finału. O tym, że to właśnie ta para półfinalistów była silniejsza świadczy nie tylko fakt, iż we wcześniejszych meczach późniejsi brązowi medaliści wygrywali ze srebrnymi, ale też wyniki spotkań o trzecie i o pierwsze miejsce. W obu tych starciach wygrywali właśnie rywale z tego półfinału. W drugim półfinale Cukiernia Jagódka TKKF Mors 3:1 pokonała Glinik Gorlice. W meczu o trzecie miejsce MOSiR rozgromił Glinik 5:2, a w finale Janina Libiąż dzięki prawdziwie złotej bramce pokonała „Morsów” Stanisława Krasuckiego. Tym samym tytuł mistrzowski po raz pierwszy powędrował do Libiąża.

Mistrzowską ekipę udekorował oficjalny przedstawiciel Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ekipę „Morsów” pucharem nagrodził wiceprezydent Krzysztof Baradziej, natomiast MOSiR Jastrzębie otrzymał okolicznościową nagrodę z rąk prezes MTKKF Jadwigi Res-Siudzińskiej. Zespół z Gorlic, który zajął czwartą lokatę, otrzymał puchar z rąk wicedyrektora Michała Szelonga. - Chciałabym serdecznie podziękować za współpracę w ramach imprezy Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Dziękuję również wszystkim sponsorom, którzy tak licznie wsparli „Barbórkę 2011” - powiedziała po zawodach Jadwiga Res-Siudzińska.

„Barbórka 2011” została zakończona sukcesem piłkarzy Zakładów Górniczych Janina Libiąż. Miejmy nadzieję, iż w przyszłym roku, w ramach już dwudziestej drugiej edycji zawodów, do Jastrzębia Zdroju zawita jeszcze więcej ekip z całej Polski. Cieszy fakt, iż ta impreza wróciła po kilku latach przerwy do naszego miasta. Warto bowiem pamiętać, że ze względu na brak odpowiedniego obiektu, mecze odbywały się w pobliskich Pawłowicach. Tym razem była to prawdziwie jastrzębska zabawa, co podkreśla fakt, iż aż dwa zespoły z naszego miasta znalazły się na podium.

Półfinaliści wystąpili w składach:

ZG Janina Libiąż: M. Burza, A. Ślęzak, Ł. Ząbek, Ł. Hejnowski, M. Kania, J. Snadny, Ł. Pactwa, D. Adamczyk, K. Dobrowolski, Z. Sroka. Kierownik drużyny - Z. Sroka.

Cukiernia Jagódka TKKF Mors: W. Tworus, Sz. Kiełkowski, A. Wrzask, D. Oleś, G. Stefańczyk, M. Otulak, P. Filip, B. Grabowski, Sz. Uliarczyk, M. Kocur, K. Gorzała, P. Pastuszak. Kierownik drużyny - S. Krasucki.

MOSiR Jastrzębie: M. Puc, M. Banasik, Ł. Zdziebło, R. Wilk, A. Meredyk, A. Herman, R. Borowski, A. Brzyszkowski, D. Kiełbasa, J. Grużewski. Kierownik drużyny - M. Szelong.

NSZZ Solidarność Glinik Gorlice: D. Juruś, M. Szary, T. Olech, Ł. Krzysztoń, P. Mroczka, D. Kurowski, P. Stempkowicz, R. Klisłocki, K. Czechowicz, R. Rachel, D. Przyna. Kierownik drużyny - M. Bugno.

Wyniki:

Runda I

Grupa A
Oktan Service - Cukiernia Jagódka TKKF Mors 2:2
Wisager Team - GeoWiert GKS 1962 1:3
Oktan Service - TKKF Apteka Św. Barbary 3:1
Cukiernia Jagódka TKKF Mors - Wisager Team 1:0
GeoWiert GKS 1962 - TKKF Apteka Św. Barbary 0:0
Oktan Service - Wisager Team 5:1
Cukiernia Jagódka TKKF Mors - GeoWiert GKS 1962 1:1
Wisager Team - TKKF Apteka Św. Barbary 1:0
Oktan Service - GeoWiert GKS 1962 1:2
Cukiernia Jagódka - TKKF Apteka Św. Barbary 2:1

1. GeoWiert GKS 1962 8 6:3
2. Cukiernia Jagódka TKKF Mors 8 6:4
3. Oktan Service 7 11:6

4. Wisager Team 3 3:8
5. TKKF Apteka Św. Barbary 1 2:6

Grupa B
NSZZ Solidarność Zofiówka - KRS TKKF Chrobry 2:0
Mega Sport Bielsko-Biała - ZG Janina Libiąż 0:0
Intermarche Knurów - NSZZ Solidarność Zofiówka 1:2
KRS TKKF Chrobry - ZG Janina Libiąż 0:3
Mega Sport Bielsko-Biała - Intermarche Knurów 1:3
NSZZ Solidarność Zofiówka - ZG Janina Libiąż 3:1
KRS TKKF Chrobry - Mega Sport Bielsko-Biała 2:1
ZG Janina Libiąż - Intermarche Knurów 2:1
NSZZ Solidarność Zofiówka - Mega Sport Bielsko-Biała 1:3
KRS TKKF Chrobry - Intermarche Knurów 5:2

1. NSZZ Solidarność Zofiówka 9 8:5
2. ZG Janina Libiąż 7 6:4
3. KRS TKKF Chrobry 6 7:8
4. Mega Sport Bielsko-Biała 4 5:6
5. Intermarche Knurów 3 7:10

Grupa C
NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - KS Złoty Potok 0:1
KWK Pniówek - Rexona Radom 3:1
KWB Adamów Turek - NSZZ Solidarność Glinik Gorlice 2:4
KS Złoty Potok - KWK Pniówek 1:2
KWB Adamów Turek - Rexona Radom 3:1
NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - KWK Pniówek 0:0
KS Złoty Potok - Rexona Radom 5:1
KWK Pniówek - KWB Adamów Turek 4:0
NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - Rexona Radom 5:0
KS Złoty Potok - KWB Adamów Turek 2:2

1. KWK Pniówek 10 9:2
2. KS Złoty Potok 7 9:5
3. NSZZ Solidarność Glinik Gorlice 7 9:3

4. KWB Adamów Turek 4 7:11
5. Rexona Radom 0 3:16

Grupa D
KWK Borynia - KSRG Zofiówka 0:1
Pub Żywiecki JanPol - Branco Ochaby 96 2:1
MOSiR Jastrzębie - KWK Borynia 1:1
KSRG Zofiówka - Branco Ochaby 96 3:1
Pub Żywiecki JanPol - MOSiR Jastrzębie 0:4
KWK Borynia - Branco Ochaby 96 7:2
KSRG Zofiówka - Pub Żywiecki JanPol 1:0
Branco Ochaby 96 - MOSiR Jastrzębie 0:4
KWK Borynia - Pub Żywiecki JanPol 1:2
KSRG Zofiówka - MOSiR Jastrzębie 0:2

1. MOSiR Jastrzębie 10 10:1
2. KSRG Zofiówka 9 5:3
3. Pub Żywiecki JanPol 6 4:7

4. KWK Borynia 4 9:6
5. Branco Ochaby 96 0 4:16

Runda II

Grupa A
GeoWiert GKS 1962 - ZG Janina Libiąż 0:2
ZG Janina Libiąż - NSZZ Solidarność Glinik Gorlice 1:1
GeoWiert GKS 1962 - NSZZ Solidarność Glinik Gorlice 1:4

1. NSZZ Solidarność Glinik Gorlice 4 5:1
2. ZG Janina Libiąż 4 3:1
3. GeoWiert GKS 1962 0 1:6

Grupa B
NSZZ Solidarność Zofiówka - KS Złoty Potok 5:0 (walkower)
KS Złoty Potok - Pub Żywiecki JanPol 5:1
NSZZ Solidarność Zofiówka - Pub Żywiecki JanPol 5:2

1. NSZZ Solidarność Zofiówka 6 10:2
2. KS Złoty Potok 3 5:6

3. Pub Żywiecki JanPol 0 3:10

Grupa C
KWK Pniówek - KSRG Zofiówka 3:1
KSRG Zofiówka - Oktan Service 0:1
KWK Pniówek - Oktan Service 2:1

1. KWK Pniówek 6 5:2
2. Oktan Service 3 2:2

3. KSRG Zofiówka 0 1:4

Grupa D
MOSiR Jastrzębie - Cukiernia Jagódka TKKF Mors 2:1
Cukiernia Jagódka TKKF Mors - KRS TKKF Chrobry 4:1
MOSiR Jastrzębie - KRS TKKF Chrobry 1:0

1. MOSiR Jastrzębie 6 3:1
2. Cukiernia Jagódka TKKF Mors 3 5:3

3. KRS TKKF Chrobry 0 1:5

Ćwierćfinał

NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - Oktan Service 2:1
NSZZ Solidarność Zofiówka - Cukiernia Jagódka TKKF Mors 1:4
KWK Pniówek - ZG Janina Libiąż 1:2
MOSiR Jastrzębie - KS Złoty Potok 4:2

Półfinał

NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - Cukiernia Jagódka TKKF Mors 1:3
ZG Janina Libiąż - MOSiR Jastrzębie 2:2, k. 3:2

Mecz o III miejsce

NSZZ Solidarność Glinik Gorlice - MOSiR Jastrzębie 2:5

Finał

Cukiernia Jagódka TKKF Mors - ZG Janina Libiąż 0:1

autor: MTKKF Jastrzębie

« powrót

aktualności z klubów
wyszukiwarka wydarzeń
klub:
od:
do:
Copyright 2006 by TKKF
Wszelkie prawa zastrzeżone.